Bruņugalvas iguāna / Laemanctus julio
Bruņugalvas iguāna, kas pazīstama arī kā konusgalvas iguāna vai bazilisks, ir sastopama Centrālamerikas tropiskajos lietus mežos. Šī iguāna ir savdabīga ar savu izcelto vainagu galvas augšdaļā un spilgto krāsojumu. Tām ir ļoti gara un tieva aste, kas var būt pat 3 reizes garāka par paša ķermeni! Šī aste tiek izmantota, lai palīdzētu noturēt līdzsvaru, kas lieliski noder dzīvei koku lapotnēs, pārvietojoties starp kokiem un tropu augiem. Dabā tās dzīvo Meksikas dienvidos, Belizā, Gvatemalā, Hondurasā un Nikaragvā.
Šīs
iguānas pārtiek no kukaiņiem, medījot tos augstu kokos.
Dzīves ilgums : 7 līdz 10 gadi
terārijs
Casque Head Iguana ir ļoti aktīva un kāpelējoša ķirzaka, kurai ir nepieciešams plašs terārijs, lai pa to varētu brīvi pārvietoties. Pieaugušas iguānas terārijam ir jābūt izmērā vismaz 90Gx 45Px 90A cm ar ventilāciju, tā nodrošinot iespēju kāpelēt arī vertikāli, jo tās savvaļā kāpelē pa kokiem mežu biezokņos. Parastie horizontālie akvāriji nebūs piemēroti, jo akvāriji nevar nodrošināt tik ļoti nepieciešamo vertikālo augstumu kāpelēšanai.
Terāriju nepieciešams dekorēt ar daudz un dažādiem kāpelēšanas elementiem, kā mākslīgiem koku stumbriem un zariem, kā arī dekoratīviem augiem. Ja izvēlēsieties veidot bioaktīvu terāriju, tad var izmantot sterilizētus dabīgos dekoratīvos elementus.
Kāpelējošie elementi ir jāizvieto līdz pat terārija augstākajam punktam, lai iguāna varētu pēc iespējas tuvāk piekļūt sildošajai lampai, par ko ir aprakstīts zemāk.
Lai paslēptos no UV stariem un siltuma, būs nepieciešams ierīkot arī tumšo zonu. To var izveidot, vienā galā virs zara ieklājot pietiekami blīvu lapotni no mākslīgām lapām vai augiem, tā izveidojot paslēptuvi. Iguānas parasti ir aktīvi dzīvnieki, tādēļ jums nav jāsatraucas par to, ka iguāna varētu patstāvīgi slēpties lapotnē, tā nespējot to aplūkot, jo tā tur uzturēsies tikai neilgu laiku un pēc nepieciešamības.
SUBSTRĀTS
Kā substrātu ir jāizvēlas labas kvalitātes irdens substrāts, piemēram, kokosa substrāts, kas nodrošinās mitruma noturību.
Ja ir vēlme stādīt dabīgos augus, tādejādi veidojot bioaktīvu terāriju, tad būs nepieciešams kokosa substrātu sajaukt 1:1 ar sterilizētu meža zemi, pievienojot dzīvus mazos terārija uzkopējus - Trichorhina tomentosa vai Springtails, jo pat sterilizētā zemē ir dažādi dabīgie elementi, kas var sākt trūdēt. Tā kā terārijā ir nepieciešams uzturēt augstu mitruma līmeni, šāda vide ir labvēlīga baktēriju, to starp Trūdodu jeb Fungus gnats augšanai (ja tādi ir mājās dēļ istabas augiem), ja terārijā nebūs mazie uzkopēji, kas apēd jebkādu trūdošu elementu zemē.
Taču iesakām izmantot tīru kokosa substrātu, jo tajā nav trūdošu elementu, turklāt tas labāk noturēs mitrumu terārijā.
SILTUMS
Terārijā ir jāizveido siltuma gradients ar nosacījumu, ka siltākajā galā ir nemainīga temperatūra no +30°C līdz +32°C grādiem, savukārt vēsākajā galā no +22°C līdz +25°C grādiem. To var nodrošināt, uzstādot sildošo lampu vienā korpusa galā. Šādi iguāna varēs pati regulēt sev vēlamo ķermeņa temperatūru, jo tāpat kā čūskas, arī iguānas ir aukstasiņu dzīvnieki, tādēļ to dzīvība ir atkarīga arī no apkārtējās vides temperatūras.
Nakts laikā nav nepieciešams apsildīt terāriju, jo naktī temperatūra terārijā var pazemināties līdz aptuveni +15°C līdz +20°C grādiem, tā atdarinot dabīgo diennakts temperatūras diapazonu savvaļā.
Iesakām terārija sānos un augšpusē piestiprināt termometru, lai precīzāk noteiktu temperatūru. Termometrs jānovieto arī augšpusē, jo iguāna tur visbiežāk uzturēsies. Termometru, kas stiprināms pie stikla, var iegādāties www.spiderzone.lv veikalā.
Svarīgi! OBLIGĀTI ir jāiegādājas arī termostats, ko savieno ar sildošo lampu, lai novērstu pārkaršanas vai aizdegšanos risku. Ja terārijs būs pārāk mazs, tajā nevarēs izveidot atbilstošu siltuma gradientu. Tāpat neizmantojiet sildošos akmeņus, jo tie ir bīstami, un tie nav funkcionāli – tie sasildīs tikai terārija korpusu, nevis apkārtējo gaisu. Ja gaisa temperatūra būs pārāk zema, iguāna kļūs letarģiska un pārstās ēst, tā kaitējot veselībai.
APGAISMOJUMS
Iguāna ir jānodrošina ne tikai ar sildošo lampu vai paklāju, bet arī ar labu UVB gaismu, piemēram, REPTI PLANET REPTI UVB 10.0. Standartā nepieciešamais UV apgaismojuma stiprums ir 3 - 4 UVI (6% T5 – atkarībā no terārija augstuma). Svarīgi ņemt vērā, ka ar dabīgo dienas gaismu telpā nebūs pietiekoši.
UVB gaisma, kas imitē saules gaismu, ļaus iguānai metabolizēt galvenās barības vielas un efektīvi izmantot tās organismā, palīdzot pārveidot D3 vitamīnu, kas nodrošina kalcija uzsūkšanos. UV starojuma trūkums kaitēs iguānas veselībai, kas var izraisīt pat nāvi.
Sildošā lampa un UVB lampa būs jāiestata 12 stundu ciklā – ieslēgts/izslēgts, to pieslēdzot pie taimera. Tas ir nepieciešams, lai nodrošinātu dabīgo diennakts ciklu. Svarīgi ņemt vērā to, ka UVB lampu kalpošanas laiks ir no 6-12 mēnešiem, atkarībā no spuldzes veida un zīmola. Pat ja lampa turpinās spīdēt pēc noteiktā kalpošanas laika, tās vairs neizdalīs UV starus, tādēļ jebkurā gadījumā tās būs nepieciešams mainīt.
MITRUMS
Šīs iguānas dabā dzīvo ļoti mitros klimatiskos apstākļos, tādēļ terārijā nepieciešams regulāri uzturēt 70-90% mitruma līmeni, ko var iegūt, regulāri izsmidzinot ūdeni terārijā un izmantojot kokosrieksta šķiedru kā substrātu.
dzirdināšana
Terārijā vienmēr ir jābūt pieejamam svaigam un tīram ūdenim. Iguānas ūdens traukus mēdz izmantot ne tikai dzeršanai, bet arī nelielai peldei. Tās uzņem ūdeni gan caur ādu, gan to dzerot, gan arī peldēšanās ūdenī palīdz tai uzņemt nepieciešamo ūdens daudzumu.
Vēl viens aspekts, kas jāņem vērā, ir tas, ka iguāna ūdeni dzer arī pilienu veidā. Dabā tās ūdeni iegūst no koka lapām pēc lietus, tādēļ arī terārijā tie dzers ūdeni izsmidzinātā veidā. Šī iemesla dēļ iesakām iegādāties miglotāju, kam ir regulējama ūdens strūkla. Labs veids, kā ilgāk noturēt ūdens pilienus terārijā, ir platlapju augu izmantošana, kas ilgāk notur ūdens pilienus uz lapām.
Labākai liekā ūdens drenāžai iesakām terārija pamatnē iebērt keramzīta bumbiņas, ko pārklāj ar melno agroplēvi, virsū uzberot kokosa substrātu.
Lai ik reizi noteiktu precīzu mitruma līmeni terārijā, www.Spiderzone.lv veikalā var iegādāties higrometru, ko var piestiprināt pie terārija stikla.
BAROŠANA
Casque Head Iguana ir kukaiņēdāji, tādēļ to uzturs sastāv no dzīviem kukaiņiem. Tos var barot ar sienāžiem, zoofobu kāpuriem (pieagušām iguānām), miltu tārpiem, sarkaniem skrēju prusakiem un dubiām. Piemēram pieaugušai iguānai katru otro dienu ir jābaro vismaz 4-5 pieauguši un labi baroti sienāži, bet pusaudžu iguānas jābaro katru dienu.
Ēdiena daudzveidība ir ļoti svarīga, lai nodrošinātu iguānai labu uzturu, jo katram kukainim ir atšķirīga uzturvērtība. Dzīvā barība būs jāapber arī ar papildu kalciju, multivitamīniem un D3 vitamīniem attiecīgā daudzumā un barošanas režīmā.
turēšana rokās
Iesakām iguānas regulāri ņemt rokās, lai tās iemācītos jums uzticēties un justos ērti savā apkārtnē. Sākumā iguāna var nebūt pieradusi pie tā, tādēļ tas jādara ir prātīgi, nesasteidzot visu, lai tās neizbītos. Vispirms pieradiniet iguānu pie savas rokas klātbūtnes, un pēc kāda laiciņa varat mēģināt tās paņemt rokās. Pieradinātas iguānas var būt sirsnīgas un pat pieķerties savam saimniekam, taču savvaļā tās var būt visai agresīvas pret cilvēkiem, ja tā jutīsies apdraudēta.
Pārsteidzošs fakts!
Šī suga spēj pavairoties bez tēviņiem, ko sauc par partenoģenēzi! Tas ir process, kurā no neapaugļotām olām dzimst mazuļi. Būtībā mātītes pašas spēj ražot sev ģenētiskus klonus.