Karaliskie pitoni / Python regius

Karaliskie pitoni ir viena no populārākajām čūskām visā pasaulē, kas tiek turētas terārijā šajā hobijā. To turēšana var būt aizraujoša un interesanta, un kopumā nav pārāk sarežģīta, ja tas tiek darīts pareizi.

Bally Python, kas pazīstami arī kā Karaliskie pitoni, ir sastopami Rietumāfrikas un Centrālāfrikas zālājos un atklātajos mežos. To dzimtene ir Sudānas apakšprovince uz rietumiem no Nīlas, Sudānas dienvidos, Bahr el Gazal un Nubas kalnu reģionā, no Senegālas līdz Sjerraleonei Rietumāfrikā, kā arī Kotdivuārā un dažās Centrālāfrikas daļās. Karaliskie pitoni lielāko daļu laika pavada uz zemes vai zem tās - slēpņos. Tie visaktīvākie ir rītausmā un krēslā.

Ir ļoti svarīgi, lai terārijs būtu pareizi sagatavots un uzstādīts jau pirms Karaliskais pitons ir ieradies jūsu mājā. Šādā veidā nodrošināsiet, lai jūsu čūska pēc iespējas ātrāk un vieglāk aklimatizētos savā jaunajā vidē, neapdraudot savu veselību.

Dzīves ilgums : 20 līdz 30 gadi

Terārijs

Lai turētu pitonu, ir nepieciešams cieši noslēgts terārijs ar ventilācijas spraugām, jo tie pie pirmās izdevības labprāt izmuks. Terārija izmērs būs atkarīgs no tā, cik pieaudzis uz doto brīdi ir pitons. Terārija izmērs nedrīkst būt pusotru izmēra lielāks par pitona garumu, un tas nedrīkst būt mazāks par divām trešdaļām no jūsu čūskas garuma.

Piemēram, Karalisko pitonu mazuļus var turēt 75 litru terārijā, bet pieaugušiem būs nepieciešams vismaz 150 litru terārijs. Labāk lai terārijs ir mazliet lielāks par pitonu, lai tam ir brīva vieta, kur izstiepties pilnā garumā – un lai vēl paliek pāri mazliet brīvas vietas.

Karaliskie pitoni ir visai kautrīgi un mieru mīloši dzīvnieki, tādēļ, tāpat kā citas čūskas, tās meklēs komfortu tumšā, nosegtā vietiņā, kas ir plašāk aprakstīts zemāk.

Siltums

Tā kā Karaliskie pitoni ir aukstasiņu dzīvnieki, to veselība un izdzīvošana ir atkarīga no ārējā siltuma avota, kas tiem ir obligāti jānodrošina.

Terārija siltākajai pusei ir jābūt no +30°C līdz +32°C, bet vēsākajai pusei no +25°C līdz +26°C. Terārijā ir jābūt atšķirīgam temperatūras diapazonam, lai čūska varētu pati izvēlēties sev tīkamāko siltumu. Iesakām katra terārija galā piestiprināt termometru, lai precīzāk sekotu līdzi temperatūrai terārijā.

Lai uzturētu vienmērīgu siltumu, var izmantot sildīšanas paklāju kā galveno siltuma avotu, aptverot apmēram 1/3 no terārija grīdas platības. OBLIGĀTI ir jāiegādājas arī termostats, ko savieno ar sildīšanas paklāju, lai novērstu pārkaršanas vai aizdegšanos risku. Ja mājās vidējā temperatūra ir +23°C, var izmantot arī 5W paklāju, ko novieto zem stikla terārija vai terārijā zem substrāta, vai arī sildīšanas spuldzi, taču to izmanto retāk.

SVARĪGI! Ja terārijs būs pārāk mazs, tajā nevarēs izveidot atbilstošu siltuma gradientu. Tāpat neizmantojiet sildošos akmeņus, jo tie ir bīstami, un tie nav funkcionāli – tie sasildīs tikai terārija korpusu, nevis apkārtējo gaisu. Ja gaisa temperatūra būs pārāk zema, t.i. no +22°C vai zemāk, čūska kļūs letarģiska, tā lēnāk sagremos pārtiku, vai sliktajā gadījumā to pārstās sagremot un pārstās ēst. Šī iemesla dēļ vitālie orgāni pārstās darboties, kas ir bīstami čūskas dzīvībai.

Mitrums

Labākais ir tas, ka pitoniem nav īpašas prasības pēc augsta mitruma līmeņa terārijā. Mitruma līmenim terārijā nevajadzētu noslīdēt zem 50%, taču 55% - 60% ir ideālais līmenis. Šim mērķim www.Spiderzone.lv veikalā var iegādāties higrometru, ko var piestiprināt pie terārija stikla, lai ik reizi noteiktu precīzu mitruma līmeni terārijā.

Viegls veids, kā uzturēt nepieciešamo mitruma līmeni terārijā, ir palielināt vai samazināt ūdens trauka izmērus. Var arī reizi pāris dienās terārijā izsmidzināt nedaudz ūdens, taču ikdienas ūdens smidzināšana pitoniem nav nepieciešama.

Optimāls mitrums terārijā nodrošinās pitoniem ātru un vieglu vecās ādas nomešanu, atvieglojot tā procesu.

Substrāts

Karaliskie pitoni ir tīrību mīloši dzīvnieki, tādēļ svarīgi izvēlēties pareizo substrātu jeb pakaišus.

Substrātam ir jābūt ar noapaļotām frakcijām un bez putekļiem. No substrāta, kas izdala putekļus, var rasties respiratoriskās slimības, taču asas frakcijas, kā mulča, var sagriezt vēderu un pat kuņģi.

Jo poraināks substrāts, jo ilgāk tas uzturēs mitrumu terārijā. Iesakām izmantot apšu skaidas, kas tiek tirgotas eksotisko dzīvnieku veikalos, tā nodrošinot to sterilitāti. Apšu skaidas ir viegli maināmas, un tās tiek atzītas par vislabāko substrāta veidu šajā hobijā.

SVARĪGI! Ciedrs nav piemērots substrāta veids, jo ciedrs ir toksisks visām čūskām.


Paslēptuves

Tāpat kā lielākā daļa čūsku, arī pitoni mīl tumšas un drošas vietas, kur pavadīt lielāko daļu no sava brīvā laika - guļot vai laiskojoties. Terārijā var ierīkot dažādus kāpelēšanas elementus, kā dekoratīvus koka elementus un mākslīgās lapas.

Paslēptuve ir kritiska nepieciešamība čūskas drošības sajūtai, tādejādi arī labsajūtai. Ja čūska nejutīsies droši, tā būs nepārtrauktā stresā, kas sagādās ēšanas un gremošanas problēmas. To var viegli atrisināt, terārijā novietojot divas paslēptuves vai mājiņas ar ieeju/izeju no vienas puses – vienu siltajā un otru vēsajā pusē.


Apgaismojums

Karaliskajiem pitoniem nav īpašu prasību pēc apgaismojuma, ja jūsu istabā vai telpā jau ir dabīgā dienas gaisma, tādejādi nodrošinot dabisko diennakts ciklu. Taču, ja jūsu telpā ir tumšs vai nav apgaismojuma vispār, tad gan būs nepieciešams terāriju aprīkot ar papildu apgaismojumu (tam nav jābūt spilgtam), lai nodrošinātu dabisko diennakts ciklu. To var izdarīt, apgaismojumu pieslēdzot pie taimera – 12 stundas ieslēgts/izslēgts.

Dzirdināšana

Tas ir vitāli svarīgi, lai pitonam terārijā vienmēr būtu pieejams svaigs un tīrs ūdens traukā. Ūdeni iesakām mainīt ik pa 3 dienām, lai nodrošinātu tā svaigumu. Derēs jebkāds ūdens trauks, taču iesakām mazuļu pitonus nodrošināt ar 2,5 cm dziļu dzeramtrauku, taču pieaugušiem pitoniem derēs trauki pat līdz 1L.

SVARĪGI! Veselīgs Karaliskais pitons parasti nemērcēsies un negulēs savā ūdens traukā. Ja čūska to dara, ir jāpārbauda mitruma līmenis terārijā, iespējams, tas ir pārāk zems.


Vecās ādas nomešana

Lielākā daļa Karalisko pitonu veco ādu nomet ik pēc 4 līdz 6 nedēļām. Jauni pitoni to dara biežāk nekā gados vecāki pitoni.

Pirms čūska grasīsies nomest veco ādu, varēs novērot sekojošas pazīmes:

1.    Vispirms kuņģis sāks iegūt rozā nokrāsu;

2.    Tad čūskas āda sāks ievērojami lobīties;

3.    Visbeidzot čūskas acis kļūs pienainas un izskatīsies necaurspīdīgas, iegūstot zilu nokrāsu. Ar laiku acis kļūs dzidras, un no šī brīža tuvāko 36 stundu laikā varēsi novērot, kā čūska nomet veco ādu.

Parasti vecās ādas nomešana pitoniem nesagādā problēmas, jo tiem nav nepieciešams augsts mitruma līmenis apkārtējā vidē. Ja tomēr čūska veco ādu ir nometusi nepilnīgi, vai novērojat, ka ādas nomešana sagādā grūtības, ir vairākas lietas, ko jūs no savas puses varat darīt, lai šo procesu atvieglotu:

1.    Varat palielināt mitruma līmeni terārijā, pārvietojot ūdens trauku uz sildošo paklāju, lai ūdens izgarotu. Tāpat var samazināt ventilāciju terārijā, lai labāk saglabātu mitrumu tajā;

2.    Galējā nepieciešamības gadījumā varat čūsku uz 2 stundām novietot ļoti seklā ūdenī (maksimums 5mm dziļumā), lai vecā sausā āda atmirktu, un to būtu vieglāk nomest.

Svarīgi ir vienmēr čūsku pārbaudīt pēc ādas nomešanas, lai pārliecinātos, ka astes galā vai ap acīm nav palikusi vecā piekaltusī āda.


Barošana

Karalisko pitonu barošana ir visai pateicīga, jo tie neprasa dažādību ēdienkartē.

Pitoni var pārtikt no pelēm visu mūžu, taču, runājot par uzturvielām, labāk tos pēc iespējas ātrāk barot ar žurkām.

Pitoni ir jābaro katru nedēļu, 1x nedēļā, un peles vai žurkas izmērs nedrīkst pārsniegt čūskas vēdera izmēru. Tas nozīmē, ka pelei vai žurkai jābūt tādā pašā lielumā kā čūsku ķermeņa lielākajai daļai.

Citreiz pieaugušas čūskas ziemā var ēst retāk. Ja čūska nezaudē svaru un izskatās labi, tas nav pamats uztraukumam. Vari mēģināt barot pēc dažām dienām atkārtoti.

Čūskai kļūstot vecākai, ieteicams dot saldētu un pēc tam ūdenī atkausētu un uzsildītu žurku. Tas tāpēc, ka ar vecumu čūska kļūst lēnāka, un dzīvs grauzējs tai var nodarīt nopietnus ievainojumus, čūsku sakožot.

SVARĪGI! NEKAD neatstājiet dzīvu grauzēju kopā ar savu čūsku bez uzraudzības. Ja čūska sāk zaudēt svaru, aicinām sazināties ar Spiderzone.lv, lai gūtu padomus no pieredzējušiem čūskas audzētājiem vai sazināties ar veterinārārstu. Arī dažādos šī hobija forumos var gūt noderīgu informāciju un padomus.

Turēšana rokās

Parasti Karaliskie pitoni ir ļoti paklausīgi un mierīgi dzīvnieki, tādēļ ir patīkami tos ņemt rokās. Protams, kā jau katram dzīvniekam, pitonu raksturs var atšķirties. Retos gadījumos, ja tā ir aizkaitināta, tā var iedzelt. Taču pat arī šāda temperamenta čūskām raksturs var atmaigt, ja tās bieži, taču ar lielu vērību un uzmanību, tiek ņemtas rokās, tādejādi tās pieradinot.

Cik bieži čūsku drīkst ņemt rokās? Īsā atbilde ir tāda - kamēr čūska nav aizkaitināta vai nemierīga, tikmēr to varat turēt rokās, taču ieteicams to nedarīt ilgāk par 20 minūtēm. Kā tika minēts, Karaliskie pitoni ir aukstasiņu dzīvnieki, tādēļ ārpus sava terārija, tā ķermenis pamazām atdziest. Tāpat, jo retāk ņemsit rokās savu čūsku, jo mazāk tā būs pieradināta, tādēļ, iesakām to ņemt rokās vismaz 1 vai 2 reizes nedēļā.

SVARĪGI! Nekad neņemt čūsku rokās vismaz 36 stundas pēc ēšanas, jo tas var izjaukt ēdiena gremošanu ciklu, liekot tām atvemt barību. Šāda rīcība var nākt par sliktu čūskai un turpmāk novest to pie ēšanas problēmām. Tāpat nav ieteicams čūsku aiztikt un ņemt rokās vecās ādas nomešanas laikā. Tas tādēļ, ka acīm kļūstot pienainām un blāvām, tās spēja redzēt ievērojami samazinās. Protams, šādā gadījumā čūska neredzēs savu apkārti, tādēļ tā var kļūt agresīvāka.


Tīrīšana

Iesakām vismaz reizi nedēļā nomainīt substrātu vietās, kur tas ir netīrs, taču visu substrātu nepieciešams mainīt 1x mēnesī, veicot arī terārija grīdas dezinfekciju ar atbilstošu, čūskām drošu līdzekli.

Parazīti

Čūsku ērcītes var būt letālas, izraisot anēmiju vai septicēmiju. Ērces izraisa sāpes un diskomfortu jūsu mājdzīvniekam, kā arī pārnēsā daudzas slimības. Tās rada komplikācijas, tostarp mutes puvi, pneimoniju un citas saslimšanas. Tiklīdz pamaniet uz čūskas ādas mazus, melnus, kustīgus punktiņus vai melnus punktiņus starp/zem zvīņām nepieciešams veikt čūskas un terārija dezinfekciju. Pret ērcītēm var cīnīties dažādi, taču mēs iesakām vienkāršu, efektīvu, pārbaudītu un drošu līdzekli Dergall.

Dergall apraksts :

Dergall ir patentēts produkts, kas izstrādāts, lai imobilizētu sarkanās mājputnu ērces, kā arī citas ērces un mazus kukaiņus, piemēram, zvīņaino kāju ērci un tumšo vaboli. Pēc būtības izmantojot Dergall pitons tiek pārklāts ar kārtu kurā ērcītes un to oliņas tiek nosmacētas neradot kaitējumu īpatnim.

  • fiziskā aizsardzība pret bakteriālām infekcijām
  • neiekļūst dzīvnieku orgānos vai olās
  • drošs videi un cilvēkiem
  • nesatur kaitīgas aktīvās sastāvdaļas
  • fiziskais darbības veids novērš iespēju, ka kaitēkļi kļūs izturīgāki

Dergall lietošana :

1. Maisījums 1:100 (10ml Dergall : 1L ūdens) ;
2. Iztīri terāriju ;
3. Apsmidzini terāriju un pagaidi, kad tas nožūst ;
4. Pakaišu vietā izmanto papīra dvieli/salveti ;
5. Apsmidzini čūsku (nav jābaidās no līdzekļa iekļūšanas īpatņa acīs) ;
6. 4 dienas neievieto terārijā ūdeni, 3 dienas ievieto terārijā ūdeni ;
7. Atkārto ciklu vēl vienu reizi.


Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.