Pacman varde / Ceratophrys cranwelli
C. Cranwelli, kas tiek sauktas arī par ragaino vardi jeb Pacman vardi, ir sastopamas Gran Chaco, kas ir otrs lielākais mežs Dienvidamerikā. Tas stiepjas no Bolīvijas dienvidiem, līdz Paragvajas rietumiem Argentīnas vidusdaļā/ziemeļos un mazos apgabalos Brazīlijas dienvidrietumos.
Pacman vardes turēšana ir salīdzinoši vienkārša, turklāt to reakcija uz ēdienu ir visai uzjautrinoša. Tās ir viegli barot, tās var dzīvot plašā temperatūras diapazonā un pat uz neilgu laiku izturēt sausumu, jo to dabiskā vide Brazīlijā ir silta ar ilgiem sausuma periodiem. Tās pārvietojas tikai lietus sezonā, un tas ir viens no retajiem brūžiem, kad tās var manīt aktīvi meklējot ūdeni.
Dzīves ilgums : 7 līdz 10 gadi
Terārijs
Lai gan pieaugušas Pacman vardes gandrīz nekad nepārvietojas, tēviņi var izaugt no 6cm līdz 10cm diametrā, taču mātītes no 10cm līdz pat 18cm diametrā. Šī iemesla dēļ vienai vardei ir nepieciešams vismaz 60 x 45 cm terārijs. Augstumam nav nozīmes, jo tie nekāpelē, taču substrātam gan ir jābūt salīdzinoši dziļam – 10cm līdz 15cm dziļumā, jo tām patīk tajā ierakties, tādēļ terārijs līdz 35 litriem būs pietiekošs.
Substrāts
Šīm vardēm ļoti svarīga ierakšanās substrātā, tādēļ irdens substrāts, kā kokosriekstu šķiedra un sūnas, būs vienīgais veids, kā nodrošināt šo iespēju. Kokosriekstu šķiedru substrāts arī labi palīdzēs noturēt mitrumu. Tāpat sterilizētas koku lapas lieliski papildinās terāriju, kas palīdzēs atdarināt dabisko vidi vardēm.
Kad ir izveidots
substrāta pamats, varat terāriju papildināt ar dekoratīviem elementiem,
piemēram, korķa koku, akmeņus un mākslīgiem augiem. Tas nodrošinās vardēm
apkārtējas vides stimulāciju, kas labvēlīgi ietekmēs to labsajūtu, turklāt, tas
padarīs terāriju estētiski pievilcīgu.
Siltums
Lai nodrošinātu vardei vislabāko vidi, ieteicams uzstādīt sildošo lampu, lai vienā pusē izveidotu siltuma zonu līdz +28°C. Tāpat kā čūskām, arī vardēm ir nepieciešams, lai terārijā būtu atšķirīga temperatūras zona – vēsākajā galā no +22°C, bet siltākajā līdz +28°C, lai varde varētu sev izvēlēties patīkamāko temperatūras zonu.
Naktīs siltuma lampu var izslēgt, ļaujot terārijam atdziest no +15°C līdz +20°C, jo arī vardes dabiskajā vidē naktīs ir ievērojami vēsāks, nekā dienas vidū. Tas arī palīdzēs viņiem regulēt dabisko diennakts ciklu.
Svarīgi! OBLIGĀTI ir jāiegādājas arī termostats, ko savieno ar sildīšanas paklāju, lai novērstu pārkaršanas vai aizdegšanos risku. Ja tām būs pārāk silta temperatūra terārijā, tās var ieslīgt hibernācijā, ierokoties substrātā.
Mitrums
Labākais veids, kā uzturēt terārijā mitrumu, ir izmantot sūnas. Substrāts katru dienu ir jāapsmidzina ar ūdeni, lai palīdzētu uzturēt terārijā mitrumu no 50% līdz 80%. Lai veiktu precīzu mitruma mērījumu terārijā, www.spiderzone.lv var iegādāties higrometru. Terārijā ir jānodrošina arī laba ventilācija.
SVARĪGI! Ja tām būs pārāk zems mitruma līmenis, tās var ieslīgt hibernācijā, ierokoties substrātā.
Apgaismojums
Apgaismojums ir nepieciešams, lai nodrošinātu dabīgo diennakts ciklu. Tām pilnībā pietiek ar dabīgo dienasgaismu telpā, taču, ja vēlaties pēc iespējas vislabāk uzlabot tā vidi, tad varat iegādāties zemas voltāžas UV lampu. Tas palīdzēs imitēt savvaļas apgaismojumu, kas labvēlīgi ietekmēs tā veselību. Šajā gadījumā UV lampu vajadzēs pievienot pie taimera, lai iestatītu 12 stundu ciklu – dienā ieslēgts, bet naktī izslēgts. UV spuldzes kalpos vidēji no 6-12 mēnešiem, atkarībā no ražotāja.
Dzirdināšana
Dzirdināšanai izmanto ūdeni, kam nav pievienots hlors. Ja jums ir aizdomas, ka jūsu centralizētam ūdenim ir pievienots hlors, var iegādāties rāpuļiem drošu šķidro dehlorētāju.
Ūdens trauks būs bieži jātīra, lai novērstu baktēriju veidošanos, kā arī, lai uzturētu mitruma līmeni terārijā. Pelējumam ir tendence rasties siltā, mitrā vidē, tāpēc periodiski nepieciešams noņemt perēkli no substrāta, pievienojot klāt tīru substrātu.
Vardēm patīk uzturēties ūdens tuvumā, tādēļ, tām jānodrošina sekls ūdens trauks, kas ļaus vardei ne tikai padzerties, bet arī tajā sēdēt. Atkarībā no tā, kāds ir mitruma līmenis terārijā, tās var lielāko daļu pavadīt tieši pie ūdens trauka, tādēļ novietojiet ap trauku dažus dzīvos vai mākslīgos augus, lai tā justos drošāk.
Barošana
Pacman vardes barošana ir visai vienkārša, jo tā diēta pārsvarā sastāv no kukaiņiem.
Tās var barot ar www.spiderzone.lv veikalā nopērkamām dubijām, sienāžiem, sarkaniem skrējējiem un tārpiem. Papildus varat ēdienu apbērt ar kalciju un multivitamīnu pulveriem, lai varde saņemtu visas nepieciešamās uzturvielas un vitamīnus. Kalcijs ir būtisks to kaulu attīstībā, bet multivitamīni palīdzēs ķermeņa funkcijām.
Reti, bet vardes mēdz būt pakļautas neiroloģiskām problēmām, tāpēc papildu A vitamīns nāks par labu kaulu un audu augšanai. A vitamīns uzlabos redzi, ādas veselību un imūnsistēmu.
Kā lielisku proteīna avotu varat tām piedāvāt gaļas veikalos nopērkamas svaigas vistu sirdis, vai peļu mazuli, taču to nevajadzētu darīt pārāk bieži, lai neuzņemtu pārāk lielu tauku un olbaltumvielu daudzumu, nekā tas ir nepieciešams. Kā delikatese reizi mēnesī nāks par labu.
SVARĪGI! NEKAD neatstājiet dzīvus kukaiņus kopā ar vardi bez uzraudzības, jo dzīvi kukaiņi var nodarīt kaitējumu, aizstāvoties. Ja tās tiks pārāk reti barotas, tās var ieslīgt hibernācijā, ierokoties substrātā. NEKAD nebarojiet laukā jeb dabā ķertus kukaiņus, jo tie var saturēt parazītus, kas ir bīstami vardes veselībai.
turēšana rokās
Pacman vardes bez absolūtas nepieciešamības rokās nevajadzētu ņemt. Tas nenāk par labu vardes jutīgajai ādai, un tās pat var mēģināt iekost pirkstā, turklāt tām ir spēcīgs sakodiens.
Tīrīšana
Substrātam
ir jābūt ideāli tīram katru dienu, tādēļ regulāri ir no substrāta jāizņem
netīrumi. Reizi nedēļā ieteicams substrātu izsijāt, taču pilnībā to mainīt
katru otro vai trešo nedēļu, lai neveidojas baktērijas.
Dzimums
Tēviņiem ir pleķītis uz īkšķa, mātītēm šāda pleķīša nav.