Āzijas meža skorpions / Heterometrus petersii ( silenus )

Āzijas meža skorpions ir ļoti izplatīts Āzijas tropu mežos. Salīdzinoši mierīgā rakstura, lielā izmēra, vieglās indes un vieglās uzturēšanas dēļ šie skorpioni ir lieliski iesācējiem. Tie ir nakts dzīvnieki un lielāko dienas daļu pavadīs savā paslēptuvē, taču naktī tie kļūs aktīvi, nākot ārā no tām.

Ņemiet vērā, ka skorpioni nav sabiedriski dzīvnieki, piemēram, kā kaķi vai suņi, tādēļ tos nav ieteicams turēt kolonijās. Viņi nealkst cilvēka uzmanību, un labprātāk paliktu vieni, tādēļ to turēšana rokās, lai tos “pieradinātu”, nav nepieciešama. Tos vislabāk var aizraujoši novērot krēslas stundā un naktīs, aiz terārija stikla. Šeit jūs atradīsiet visu, kas jums jāzina par šiem interesantajiem skorpioniem.

Atrašanās vieta dabā : Indija, Malaizija un Indonēzija

Inde : Zema iedarbība, parasti nav kaitīga cilvēkiem – kā bites dzēliens, ja vien nav zināmas alerģijas.

Dzīves ilgums : 7-8 gadi

Terārijs

Galvenais skorpionu turēšanas priekšnosacījums ir stikla terārijs ar vāku (nodrošinot optimālu ventilāciju) un atbilstošs mitruma līmenis tajā.

Āzijas meža skorpioniem ir nepieciešams stikla terārijs tamdēļ, ka, pirmkārt stikls labi vada siltumu, nodrošinot to, ka korpuss būs pietiekami vēss, un otrkārt, skorpioni nespēj rāpties pa stiklu, jo aktīvajās nakts stundās tie var mēģināt pa to kāpelēt.

Pieaugušam skorpionam terārija vēlamais izmērs ir 45cm (garums) x 30cm (platums) x 30 cm (augstums), jo tā izmērs var sasniegt 13 - 20 centimetrus atkarībā no dzimuma. Tiem patīk naktīs aktīvi pārvietoties, tādēļ papildu brīvas vietas terārijā nāks tikai par labu.

Terāriju var dekorēt ar dažādiem mākslīgiem augiem un dažādām dekorācijām. Galvenais ir izvietot vismaz 2 slēpņus katrā terārija galā, jo tiem patīk slēpties dienas laikā, kad tie ir vismazāk aktīvi.

Substrāts

Tā kā skorpioniem patīk ieraksties substrātā, tiem būs nepieciešams vismaz 5 līdz 8 cm substrāts. Tiem derēs tāds pats substrāts, ko izmanto tarantuliem, taču iesakām lietot kokosriekstu šķiedras substrātu, jo tas ir tīrāks un tas labi uztur vitāli nepieciešamo mitrumu.

Zemes substrāta augsnei būs nepieciešami dzīvi mazie terārija uzkopēji - Trichorhina tomentosa vai Springtails, jo pat sterilizētā zemē ir dažādi dabīgie elementi, kas var sākt trūdēt. Tā kā terārijā ir nepieciešams uzturēt augstu mitruma līmeni, šāda vide ir labvēlīga baktēriju, to starp Trūdodu jeb Fungus gnats augšanai (ja tādi ir mājās dēļ istabas augiem).

Siltums

Āzijas meža skorpioniem nepieciešama gandrīz nemainīga gaisa temperatūra +21°C līdz +24°C. Papildu sildošais paklājs nav vajadzīgs, ja vien mājās nav ļoti zema temperatūra, jo skorpioni ir aukstasiņu dzīvnieki – tas nozīmē, ka tiem ir nepieciešams siltums izdzīvošanai, lai tā orgāni un gremošanas sistēma varētu atbilstoši funkcionēt.

Ja gadījumā ir nepieciešams sildošais paklājs, pietiks ar 5W paklāju, ko novieto zem terārija vienā pusē, tā nodrošinot, ka viena terārija puse ir vēsāka, bet otra – siltāka. Sildošo paklāju pieslēdz pie termostatu, lai nodrošinātu nemainīgu temperatūru un nepārkaršanu.

Mitrums

Šie skorpioni dabā dzīvo ļoti mitros klimatiskos apstākļos, tādēļ terārijā nepieciešams regulāri uzturēt 70-80% mitruma līmeni. Mitrumu vislabāk notur kokosriekstu šķiedras substrāts, ik pa pāris dienām to apsmidzinot ar ūdeni. Labākai liekā ūdens drenāžai iesakām terārija pamatnē iebērt keramzīta bumbiņas, ko pārklāj ar melno agroplēvi, virsū uzberot kokosa substrātu.

Lai ik reizi noteiktu precīzu mitruma līmeni terārijā, www.spiderzone.lv veikalā var iegādāties higrometru, ko var piestiprināt pie terārija stikla.

Apgaismojums

Skorpioniem nav īpašu prasību pēc apgaismojuma. Ja jūsu istabā vai telpā jau ir dabīgā dienas gaisma, ar to būs pietiekami, lai nodrošinātu dabisko diennakts ciklu. Skorpioni ir aktīvi naktī, kad ir tumšs, jo tiem nepatīk spilgta gaisma.

Taču, ja jūsu telpā ir tumšs vai nav apgaismojuma vispār, tad gan būs nepieciešams terāriju aprīkot ar papildu apgaismojumu (tam nav jābūt spilgtam), lai nodrošinātu dabisko diennakts ciklu. To var izdarīt, apgaismojumu pieslēdzot pie taimera – 12 stundas ieslēgts/izslēgts.

SVARĪGI! Lai gan skorpioni zem UV gaismas spīd, UV gaismas stari tiem ir kaitīgi, tādēļ šo apgaismojumu terārijā nedrīkst uzstādīt.

Dzirdināšana

Skorpions ūdeni uzņem ne tikai no mitrā substrāta, bet tam ir arī nepieciešams sekls ūdens trauks, nodrošinot to ar tīru dzeramo ūdeni. Kā dzeramo ūdens trauku var iegādāties spiderzone.lv veikalā nopērkamo Repti Planet water dish 11x8,7x2,8cm izmērā.

SVARĪGI! Veselīgs skorpions parasti nemērcēsies un negulēs savā ūdens traukā. Ja skorpions to dara, ir jāpārbauda mitruma līmenis terārijā, iespējams, tas ir pārāk zems.

Vecās ādas nomešana

Pirms skorpions sāks mest veco ādu, tas iepriekš liks par sevi manīt. Tie pārstās ēst nedēļas vai pat vairākus mēnešus iepriekš. Straujāk tuvojoties šim brīdim, tie pārstās būt aktīvi, un tie uzturēsies tikai savā slēpnī vai pat vispār nekustēsies. Ādas nomešanas procesa laikā sāks plaisāt ārējā čaula, līdz tas pilnībā būs no tā atbrīvojies. Šis process var ilgt 10 stundas un pat ilgāk.

SVARĪGI! Šajā posmā ir ļoti svarīgi no terārija izņem jebkādus dzīvos kukaiņus, lai tie nevarētu satraumēt skorpionu, jo tā jaunais eksoskelets būs ļoti mīksts un trausls. Dažu nākamo dienu laikā tas sacietēs un kļūs tikpat ciets un tumšs, kā iepriekš. Līdz ar katru vecās ādas nomešanu tas augs lielāks.

Barošana

Āzijas meža skorpioni ir gaļēdāji, tādēļ to uzturs sastāv no dzīviem kukaiņiem. Tos var barot ar dubijām, sienāžiem, sarkaniem skrēju prusakiem, kā arī tārpiem, taču pēc uzturvērtībām tieši sienāži satur visvairāk olbaltumvielas. Vēlams diētu dažādot, lai nodrošinātu skorpionu ar dažādām uzturvielām to veselībai. Barošana ir 2-3 reizes nedēļā atkarībā no tā lieluma.

Ja skorpions neēd, var mēģināt uztaisīt kukainim pre-kill, pieliekot kukaini tam pie mutes. Ja skorpions atsakās ēst, tas vienkārši nav izsalcis, un varat mēģināt to barot pēc dažām dienām atkārtoti. Ja skorpions neēd ilgāku laiku, pārbaudiet, vai terārijā ir pietiekošs mitruma līmenis, vai tam ir pietiekami daudz slēpņu (iespējamo stresoru dēļ), kā arī vai tas neatrodas pre-molt stadijā jeb vai tas negrasās drīzumā nomest veco ādu.

Turēšana rokās

Parasti Āzijas meža skorpioni ir ļoti mierīgi, salīdzinoši ar citām sugām, taču katrs dzīvnieks var būt ar atšķirīgu raksturu. Ieteicams tos rokās neņemt, jo tie sabīstoties ir ļoti ātri un var sabiedēt gan turētāju, gan arī nāvējoši satraumēties, ja tas nokritīs no cilvēka augstuma. To inde parasti nav kaitīga cilvēkiem, tas salīdzinājumā ir kā bites dzēliens, ja vien cilvēkam nav zināmas alerģijas.

SVARĪGI! Nekad neņemiet skorpionu rokās vismaz 7 dienas pēc vecās ādas nomešanas, jo tā jaunā āda ir mīksta un ļoti trausla.


Dzimuma noteikšana

Tēviņiem ir apaļas ģenitālijas, kā arī garāki pektīni, savukārt mātītēm ir spicākas ģenitālijas un īsāki pektīni, kā norādīts attēlā:


Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.